Bugun...

Prof. Dr. Erdoğan Taşkın
PAZARLAMA ESASLARINA YENİDEN DÖNÜŞ
Tarih: 28-06-2017 11:53:00 Güncelleme: 28-06-2017 11:53:00


Pazarlama Esasları kitabımın ilk basımını 2009 yılında yazdım.  Sonrasında ise Satış Arkadaşınız, Üçüncü Basım, Türkmen Kitapevi, İstanbul, 2010; Satış Teknikleri Eğitimi, Dokuzuncu Basım, Papatya Yayıncılık, İstanbul, 2012; İşletme Yönetimi İlkeleri / Kavramlar - Uygulamalar – Yaklaşımlar, Nobel Akademik Yayıncılık, Ankara, 2013; Müşteri İlişkileri Eğitimi, Dördüncü Basım, Papatya Yayıncılık, İstanbul, 2014 ve son olarak Uluslararası Pazarlama, İkinci Basım, Türkmen Kitapevi, İstanbul, 2017 kitaplarım yayınlandı.
Pazarlama Esasları kitabımın birinci basımını yazdığım 2009 yılında Haliç Üniversitesi Rektör Yardımcısı olarak görev yapıyor ve Mecidiyeköy’de bulunan bir binada çalışıyordum. 
Bu binanın yerinde şimdi uzun bir zamandan beri üzerine bomba düşmüş gibi derin kazılmış bir inşaat çukuru görünüyor. 
Kurumların Değişimi Dönüşümü
Çalıştığımız kurumların sadece binaları, inşaat alanları değil, hissedarları, yöneticileri, çalışanlarının büyük bir kısmı değişiyor ve yerine başkaları geliyor. 
Aynı kurum veya işletmelerde çalışanlar ise farklı sahalarda çalışıyor ve daha değişik uygulamaları öğrenmek zorunda kalıyor.
Karmaşık çıkarlar ağına dönüşen dünya siyaseti, okuma yazma bilmeyen kadınlar, eğitime erişemeyen çocuklar,  adil olmayan ücretlendirme, dengesiz gelir dağılımı ile ortaya çıkan fakir insanlar, özgürlük arayan mülteciler ve sığınmacılar hiçbir çağda benzeri görülmemiş büyük acılar çekerken hızlanarak değişen bir dış çevrenin içindeyiz. 
İklim değişikliği, çölleşen topraklar, küresel ısınmanın yarattığı kıtlık, etnik, mezhep, din, dünya görüşü ve petrol paylaşımının ortaya çıkarttığı bölgesel çatışmalar ve iç savaşlardan kaçan, korku ve vahşetten kaçarak göç eden milyonlarca insan, insan kaçakçılığı, güvenilir bir liman, istikrar ve istihdam arıyor.
Teknolojik değişimlerin, yaratıcı yenilik devrimlerinin, acımasız küresel rekabetin ve deprem kuşak hattı gibi sürekli sallanan pazarlama çevresinin etkisinde kalan çok önemli bir dönemde yaşıyoruz. 
Çatışmalar ve baskılar, nefret söylemleri ile durmada konuşan pervasız politikacılar, bölücü darbeler, artan döviz kurları, asılsız söylentiler, boş dedikodular ve şayiaların muhtemel müşterilerin düşüncelerini ve satın alma kararını vermesini etkilediği bir çağda pazarlamaya ilişkin bir cep ilmihali yazmak mümkün değil.
Müşteri Tercihlerinin 
Karmaşıklaşması
Karışık çağda günümüz müşterisi, hızlı, özgür karar vermek ve ürün ve hizmetlere erişerek kolay bir şekilde satın almak istiyor.
Yedi gün, yirmi dört saat çevredeki dış etkilere maruz kalınan farklı pazarlama uygulamaları, dinlenme bilmeden ortaya çıkan yeni icatlar ve farklı keşifler çıkartıyor.
Bilgisayar yazılım ve donanımları artık çok daha hızlı biçimde pazarlama yöneticilerinin emrine giriyor. 
Üretim, tedarik, sevkiyat, müşteri, nihai tüketici ve son kullanıcı birbirine anlık olarak bulut gibi uygulamalar üzerinden daha düşük maliyet ile bağlanıyor ve iş birliği yapıyor.
Bağlantıları göre öngörülerde bulunan pazarlama yöneticileri, böylece başarılı oluyor ve ürünler müşterilerin zihninde doğru konumda duruyor.
Pazarlama esasları ve karmaşık uygulama unsurları bütünleşiyor, basitleşiyor ve daha kolay anlaşılır oluyor.
Değişime Uygun Çözümler
Sistemler devrim yapıyor ve mevcut düşünceler değişiyor. 
Eğer işletmeler müşterinin satın alma kararını vermesine yardım eden uygun çözüm yollarını dengeli bir şekilde, doğru yerde, doğru zamanda ve doğru kişiye sunuyorsa başarılı oluyor.
Pazarlama karmasının bütün unsurlarını bir yapbozun parçaları gibi bir araya getiren, esnek bir çatı kuran, değişime uyum sağlayan, dayanıklı işletmeler, iç görüsü olan, esin veren ve fark yaratan yöneticiler galip geliyor.
Bu çabalar bazen başarısız oluyor sadece iyi fikirler verimliliği yükseltiyor ve yeni uygulamalar ayakta kalıyor.
Acımasız piyasa ortamında, sayısız girişimci işletme, hatalı pazarlama uygulamaları sonucunda ortadan kalkıyor. 
Ancak aykırı düşünceler, yaratıcı ürünler ve yenilikçi hizmetler her zaman etrafımızda olacak.
Kendini onaran hizmetler ve iyileşen ürünleri olan, dağıtım kanallarını bu yeni duruma göre esnek bir şekilde düzenleyen güvenilir işletmeler ayakta duracak.
Rüzgâr hangi yönden eserse essin, yeni düşüncelere ve farklı öğretilere açık önyargısız güvenilir pazarlama yöneticileri sabırlı çalışmaları ile başarılı olacak. 
Geleceğin Pazarlama Yönetimi 
Piyasada acele eden yöneticiler ile güvenilmez işletmeleri ise belki de bir daha hiç göremeyeceğiz.
İşletmeler, yakın geçmişte olduğu gibi fırtınaların getirdiği ve lodosun sahile sürüklediği devasa kârların değil ancak nemli ılık esintilerin, alçak bulutların ve sislerin içinden çıkan çok küçük kazançların toplandığı finans ortamında yaşamını sürdürecek.
Akıllı telefonlar, diz üstü bilgisayarlar, gelişmiş tabletler, yenilikçi arabalar, çevreci evler ve bütün eşyalarımız nesnelerin interneti ile birbirine bağlanırken, büyük veri ambarlarından çıkan sanal pazarlama bütün gezegeni birbirine ağlar ile bağlarken, hedefe yoğunlaşan pazarlama ise ne göründüğü gibi, ne yaşandığı gibi, ne okuduğumuz gibi ve ne de sandığımız gibi olacak.
Bütün işletmeler için küresel piyasada yaratıcı fırsatlar ortaya çıkacak, farklı ürün ve bütünleşen hizmetler ile canlanacak, zeki girişimciler deneysel uygulamalar ile kazançlarını yükseltecek, verimliliklerini artıracak, melez uygulamalar maliyetleri düşürecek, yeni hareketler ve aykırı olgular kâr getirecek.
Eğitim Geliştirmenin Önemi
Hiç şüphesiz çalışanlar için yeni dönemde gerekli olan pazarlama esaslarını ömür boyu öğrenerek uzmanlık becerilerini geliştirebilen kişiler, sürekli iş bulacak ve hayatlarının sonuna kadar gelir elde etme imkanları olacak. 
Ancak bu pazarlama hikayesinin sonunun nasıl biteceğini uzun yaşayan markalar, işletmeler ve yöneticiler görecek.  Şen ve esen kalın
Ayrıntılı Bilgi:
Thomas L. Friedman,Thank You For Being Late-An Optimist’s Guide to Thriving in the Age of Accelerations, Allen Lane-Penguin Books, Great Britain, 2016, ISBN:978-0-241-30097-8, Toplam 486 sayfa ve Erdoğan Taşkın, Pazarlama Esasları, Türkmen Kitapevi, İstanbul, 2009. Bu yazı 13330 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI