Bugun...

Prof. Dr. Erdoğan Taşkın
PAYLAŞIM EKONOMİSİ
Tarih: 25-09-2017 05:10:00 Güncelleme: 25-09-2017 05:10:00


Paylaşım Ekonomisi ile İstihdamın Sonu ve Kalabalık Esaslı Kapitalizmin Yükselişi yeni çıkan güncel bir kitabın tam başlığı.
Paylaşım Ekonomisi ile İstihdamın Sonu ve Kalabalık Esaslı Kapitalizmin Yükselişi kitabının yazarı Arun Sundarajan, Hindistan Madras Teknoloji Enstitüsü’nden Elektrik Mühendisi olarak mezun olduktan sonra Amerika New York Rochester Üniversitesi’nde işletme bilim dalında yüksek lisans ve doktora yapmış.
İrdelemeler ve Öngörüler
Alanında bilimsel ödülleri, disiplinler arası çalışmaları, araştırma, makale ve yayınları bulunan bu başarılı akademisyen, en son kapsamlı kitabı ile iş dünyasındaki değişimi, sanal ortam, teknoloji, iktisat ve toplum açılarından derinlemesine irdeleyerek geleceğe ilişkin öngörülerde bulunuyor.
Halen New York Üniversitesi, Stern İşletme Fakültesi, Bilgi, İşletim ve Yönetim Bilimleri Bölümü öğretim üyesi olan Prof.Dr. Arun Sundarajan’ın MIT yayınları arasında yeni basılan, paylaşım ekonomisine ilişkin güncel konuları kapsayan muhteşem kitabı iki bölüm ve dokuz kısımdan oluşuyor.
Neden ve Etki başlığını taşıyan iki bölümde yüzlerce örnek üzerinden büyük ölçüde piyasaya odaklanan, yüksek etki sermaye gücü olan, merkezi kurumlar veya ast üst ilişkileri yerine, kalabalığı esas alan bilgisayar ağlarından yararlanan, personel ile profesyonel arasındaki hatların bulanıklaşması vurgulanıyor. Ardından tam zamanlı istihdam ile gündelik çalışan iş gücü arasında ve çalışma ile boş zaman arasındaki farkların azaldığı bu yeniçağ açıklanıyor.
Paylaşım Ekonomisi Uygulamaları
Eser bir araştırma projesi sonucu, paylaşım ekonomisi konusuyla yakından ilgili yüzlerce yönetici, uygulamacı, siyaset ve düşünce insanı ile görüşme yapılarak yazılmış.
Paylaşım ekonomisi aslında eski bir konu. Örnekler çok. Uzun zamandan beri kentlerde taksileri dolmuş olarak kullanıyoruz. Kırsal kesimde bazı ortak işler imece usulü veya iş birliği yapılarak bitiriliyor. Öğrenciler kiraladıkları evlerin odalarını arkadaşlarına tekrar kiralıyor.
Paylaşımda yeni olan ise bilgisayar uygulama platformlarından yararlanmak.
Yabancı insanlara oda kiralama, iş yapma ve araç kullanma gibi değer yaratan ekonomik hizmetleri bir ücret veya takas karşılığı yapmak.
Ticari şirkete, kooperatife veya bir kuruma bağlı olmadan ancak toplumsal güven ortamı yaratarak kalabalık, çok sayıda farklı insanların diğer kişilere kapasite kullanmak için çeşitli hizmetleri bilgisayar uygulamalarının iletişim gücünden yararlanarak sunmak.
Kapitalim Yükselişe mi geçiyor?
Arun Sundarajan’a göre işletmelerin geleneksel istihdam şekilleri değişiyor ve kapitalizm yeniden yükselişe geçiyor.
“The Sharing Economy- The End of Employment and the Rise of Crowd_Based Capitalism”, Arun Sundarajan’ın the MIT Press Cambridge, Massachusetts 2017 senesi yayını, 240 sayfalık matbaadan yeni çıkan kitabını İstanbul Beyoğlu İstiklal Caddesi Tokatlıyan İşhanı Çağlayan Kitapevi adresinden ulaşarak temin edebilirsiniz.
Şen ve esen kalın.
 Bu yazı 58116 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI