Bugun...

Prof. Dr. Erdoğan Taşkın
ZAMAN YÖNETİMİNİN ÖNEMİ
Tarih: 02-01-2017 14:49:00 Güncelleme: 02-01-2017 14:49:00


Yılın bu günlerinde işletmelerin çoğunda yıllık değerlendirme toplantıları yapılıyor. Bu toplantıların bir kısmı işletme içinde yönetim, finans ve özellikle bayi satış   yıllık toplantıları oluyor. Geçmiş satışlar değerlendiriliyor ve bir yıl sonraki hedefler belirleniyor.
Bu hedefler daha sonra bütün bayilere, satış temsilcilerine ve çalışanlara doğru uygun bilgisayar yazılımları ile bölüştürülüyor. 
İşletmelerde gerek bayi satış, gerekse üretim, insan kaynakları gibi satış dışında çalışanların hedeflerini             tutturmaları bir ölçüde kişisel zaman yönetimlerini nasıl yaptıklarına bağlı olabiliyor.
Bu nedenle işletmelerde zaman,  çalışanların zamanı uygun biçimde kullanmalarını sağlayarak etkinlik ve   verimliliklerini arttırmak için değerlendirilmelidir.
Zaman, arka arkaya dizilmiş olayların, durumların, işlerin ve olguların algılanmasıdır. 
Zaman Olayları Ölçebildiğimiz Bir Süreç
Bu süreç içinde zaman çalışanların    hayatıdır. Hayat geri döndürülemez. Çalışanların zamanını harcaması aslında kişisel olarak hayatını harcamasıdır.
Başarılı insanların örneğin satış temsilcilerinin ve yöneticilerin, diğer çalışanlardan daha fazla zamanı yoktur. 
Temel fark, başarılı insanlar zamanı bir kaynak olarak daha etkili olarak kullanır.
Bütün diğer doğal kaynaklar gibi, zaman verimli olarak kullanılabilir bir özelliktir ve zamandan yararlanılabilir. 
Ancak zaman, yenilenmesi mümkün olmayan bütün kaynakların en değerli olanıdır. 
Zaman diğer kaynaklardan farklı olarak; takas yapılamaz, alınıp satılamaz, biriktirilemez, başkasından aktarılamaz, istiflenemez, üretilemez, çoğaltılamaz ve değiştirilemez. Ancak zaman tasarruflu kullanılabilir.
Zamana Hükmetmeli ve Zamanı 
Tasarruf Etmeli
Özellikle işletmelerde bütün çalışanlara konunun uzmanları tarafından zaman yönetimi eğitimi verilerek, toplantı yapılarak ve kişisel olarak görüşülerek planlama yapma becerisini kazandırmak mümkündür. 
Zira vakit nakittir.Zaman kişisel, kültürel ve ruhsal boyutları olan bir kavramdır. Görecelidir. İş hayatında ya da evde tedirgin bir   bekleyiş içinde olduğunuzda zaman   duygusal olarak insanlara uzun gelir.  Geleneksel anlatımı ile bir türlü geçmek bilmez. 
Oysa başka farklı ve eğlenceli ortamlarda dostalar ve arkadaşlar ile   birlikteyken zamanın nasıl hızlı geçtiğini bilemeyiz.
Zaman göreceli olduğu için çalışanların öncelikle var olma nedeni olan görevi, yöneticiler tarafından daha iyi             açıklanmalıdır. 
Yapılan görevler içinde özellikle önemli olan işlere daha çok zaman ayırmalıdır. 
Önemsiz İşleri Daha Çabuk ve Hızla Çözmeli
Gereksiz telefonlar, elektronik yazışmalar, kişisel görüşme ve toplantılara ayrılan zaman, mümkün olduğu kadar kontrol edilmelidir. Evrak  işleri uygun şekilde düzenlenmelidir.
Kısaca çalışanlar zamanı değil kendilerini yönetmelidir. Hedef ve kişisel önceliklerini belirlemelidir. Yapılacak işler için gerekli süreleri hesaplamalıdır. 
Planlama yapmalı, karar vermeli, yönlendirmeli, sorunları çözümlemeli, zaman boşluğu bırakmalı, zamanı kontrol etmeli ve harekete geçmelidir.
Etkin Zaman Yönetimi 10 Emir!
1. Hedefini etkin olarak sapta,
2. Geçerli yapılacak işler listesi düzenle,
3. Her iş gününü verimli şekilde planla,
4. İşlerini sürüncemede bırakma,
5. Kesilme ve tıkanmaları denetle,
6. Kırtasiye işlerini düzenle,
7. Önceliklerini akıllı bir şekilde sırala,
8. Toplantıları doğru yönet,
9. Yetki aktar,
10. Zaman konusunda daha fazla bilinçlen.
Bu konuda çok daha ayrıntılı bilgi: Erdoğan Taşkın, Satış Arkadaşınız, Türkmen Kitapevi, İstanbul, 2010 ve diğer kitaplarımda bulunabilir.
Şen ve esen kalın.

 Bu yazı 15050 defa okunmuştur.

YORUMLARYAZARIN DİĞER YAZILARI